Nadchodzący sezon to kolejne cele, założenia i postanowienia. Refleksja płynąca z minionego roku treningowego to dobry punkt wyjścia, bo niekiedy mamy problem z wygórowaną ambicją, aby to, co sobie założyliśmy, jak najszybciej osiągnąć. Nic bardziej mylnego. W życiu każdego sportowca bardzo ważne jest, aby umieć znaleźć odpowiednią motywację do tego. W niniejszym artykule opisuję jak można się motywować na nowo, aby sport, który uprawiamy był dla nas źródłem przede wszystkim prostej przyjemności, robienia tego co CHCEMY, a nie PRZYMUSU.

Obietnica nowego

W momencie kiedy kończy się stary rok i nadchodzi nowy, wówczas prawie każdy z nas dokonuje podsumowania swoich celów, założeń, wyników jakie osiągnął w minionym sezonie. Okres pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem to jeden z nielicznych, kiedy pozwalamy sobie pofolgować z jedzeniem, przestajemy patrzeć na wagę, a z treningami lekko sobie odpuszczamy. Tłumaczymy się sami przed sobą, że z końcówką roku możemy sobie na to pozwolić, ponieważ od nowego zaczniemy ponownie ostro trenować. Powiedzmy sobie jasno, nie ma niczego złego w takim podejściu. Dopóki jesteśmy sportowcami dla których sport z jednej strony jest przyjemnością i pasją, a z drugiej zaś nie jest zawodem, wtedy mamy przed sobą więcej swobody, nasze działania powinny przede wszystkim wynikać z tego, że czegoś CHCEMY, a nie, że MUSIMY to czy tamto robić.

motywacja-w-kolarstwie

Etyka pracy

U pasjonatów sportu często pojawia się etyka pracy, czyli wiara w to, że ciężki trening przyniesie dobre wyniki. Do pewnego momentu takie podejście jest korzystne. Problem pojawia się wtedy, gdy zamiłowanie do kolarstwa w połączeniu z silnie wykształconą etyką pracy zaczyna prowadzić do trenowania w sposób przymusowy czy nawet obsesyjny. Krótko mówiąc, po prostu nie potrafimy przestać jeździć na rowerze. Każda przerwa w treningu spowodowana czy to kontuzjami, wyjazdami służbowymi czy wakacjami z rodziną są dla takich sportowców trudne do zniesienia. Dzieje się tak, ponieważ zostaje zaburzony porządek treningów, a silna motywacja przecież pozostaje i wywiera presję. Warto podkreślić, że obsesyjna, przymusowa jazda przeważnie cechuje początkujących sportowców, którzy sądzą, że sport odkryli w swoim życiu zbyt późno i trenując więcej chcą dogonić pozostałych.

Motywacja

Bez względu na to w jakim wieku zaczęliśmy uprawiać kolarstwo oraz jak mocno pragniemy być dobrymi kolarzami, bardzo ważne jest – może nawet najważniejsze, żeby osiąganie doskonałości w sporcie traktować jako niekończącą się podróż, a nie cel sam w sobie. Jest mało prawdopodobne, że osiągniemy kiedykolwiek taki poziom, który będzie nas w pełni satysfakcjonował. Trening należy traktować jako proces długofalowy, bo gdy patrzymy na niego z szerszej perspektywy, wówczas wszelkie niepowodzenia spowodowane czy to przetrenowaniem, wyeksploatowaniem organizmu czy chorobami, po prostu znikną. Dzięki takiemu podejściu nasze treningi staną się bardziej regularne, a dzięki temu poprawimy nasze wyniki. Zniwelujemy frustrację do zera w chwilach, gdy coś pójdzie nam nie tak lub, najzwyczajniej, w nieuniknionych przerwach w trenowaniu. Czego nie udało nam się zrealizować w minionym roku treningowym, niech stanie się celem w nowym sezonie. Czego nie udało nam się polepszyć w swojej jeździe, na przykład, w technice podjazdów, nad tym skoncentrujmy się układając kolejny plan treningowy ze swoim trenerem.

Szanowni Państwo, – kolarze i nie tylko – wstajemy rano, pilnujemy świadomego odżywiania się, trenujemy, wypoczywamy, nasze życie sportowe staramy się jak najlepiej pogodzić z życiem zawodowym i rodzinnym. Pomiędzy różnymi sferami naszego działania TRZEBA ZACHOWAĆ ODPOWIEDNI BALANS. Bez względu na to, czy w nowym sezonie zakładamy sobie takie czy inne cele, założenia, to jedno powinno być niezmienne, powinniśmy do nich dążyć bo tego po prostu CHCEMY. CHCEMY, a nie MUSIMY.

Wiele dyscyplin sportowych, w tym kolarstwo, posiada zalety, którymi możemy cieszyć się niemalże przez całe życie. Znakomita forma, zdrowie, miło spędzony czas z przyjaciółmi, niezapomniane widoki. Sport nie jest naszym wrogiem, z którym należy walczyć by go pokonać, lecz stanowi łańcuch nieustających doznań i przyjemności – dlatego starajmy się ich sobie dostarczać partiami, aby cieszyć się nimi jak najdłużej.

tekst: Paweł Michałowski